State Bar of Georgia
search
State Bar of Georgia
State Bar of Georgia Interior Page Banner

The State Bar of Georgia is governed by a Board of Governors. The Board controls and administers the affairs of the State Bar. Members of the Board of Governors are the voice of the members in the circuit they represent. The Board is comprised of the Attorney General of Georgia, officer members and elected and appointed Board of Governors members. Read More.

Meeting Dates, Minutes and Agendas

Click here for a list of upcoming Board of Governors Meetings and access to meeting minutes and agendas.

Board of Governors Members

Name

Position

Term Expires

Mr. Daniel Jackson Connell, III

Alapaha Circuit, Post 1

2023

Hon. Clayton Alan Tomlinson

Alapaha Circuit, Post 2

2022

Mr. Michael G. Geoffroy

Alcovy Circuit, Post 1

2023

Mr. Austin O. Jones

Alcovy Circuit, Post 2

2022

Mr. Will H. Pickett, Jr.

Appalachian Circuit

2023

Ms. Nicole Christine Leet

Atlanta Circuit, Post 1

2023

Mr. Kent Edward Altom

Atlanta Circuit, Post 2

2022

Ms. Lisa Katsuko Liang

Atlanta Circuit, Post 3

2023

Mr. Jeffrey Ray Kuester

Atlanta Circuit, Post 4

2022

Ms. Catherine Koura

Atlanta Circuit, Post 5

2023

Ms. Tracee Ready Benzo

Atlanta Circuit, Post 6

2022

Mr. William M. Ragland, Jr.

Atlanta Circuit, Post 7

2023

Hon. Paige Reese Whitaker

Atlanta Circuit, Post 8

2022

Mr. Keith Elliott Gammage

Atlanta Circuit, Post 9

2023

Mr. Edward Alexander Piasta

Atlanta Circuit, Post 10

2022

Hon. Jill Pryor

Atlanta Circuit, Post 11

2023

Ms. Joyce Gist Lewis

Atlanta Circuit, Post 12

2022

Mr. R. Gary Spencer

Atlanta Circuit, Post 13

2023

Mr. Edward B. Krugman

Atlanta Circuit, Post 14

2022

Ms. Letitia A. McDonald

Atlanta Circuit, Post 15

2023

Mr. James Daniel Blitch, IV

Atlanta Circuit, Post 16

2022

Hon. JaDawnya C. Baker

Atlanta Circuit, Post 17

2023

Mr. Foy R. Devine

Atlanta Circuit, Post 18

2022

Ms. Zahra S. Karinshak

Atlanta Circuit, Post 19

2023

Ms. Jennifer Auer Jordan

Atlanta Circuit, Post 20

2022

Ms. Patricia Anne Gorham

Atlanta Circuit, Post 21

2023

Mr. Frank B. Strickland

Atlanta Circuit, Post 22

2022

Ms. Donna G. Barwick

Atlanta Circuit, Post 23

2023

Mr. Joseph Anthony Roseborough

Atlanta Circuit, Post 24

2022

Ms. Amanda Rourk Clark Palmer

Atlanta Circuit, Post 25

2023

Mr. Anthony B. Askew

Atlanta Circuit, Post 26

2022

Ms. Nancy Jean Whaley

Atlanta Circuit, Post 27

2023

Mr. J. Henry Walker, IV

Atlanta Circuit, Post 28

2022

Ms. Tina Shadix Roddenbery

Atlanta Circuit, Post 29

2023

Ms. Shiriki Cavitt Jones

Atlanta Circuit, Post 30

2023

Mr. Michael Brian Terry

Atlanta Circuit, Post 31

2022

Mr. Seth David Kirschenbaum

Atlanta Circuit, Post 32

2023

Hon. Susan Eichler Edlein

Atlanta Circuit, Post 33

2022

Ms. Allegra J. Lawrence

Atlanta Circuit, Post 34

2023

Mr. Terrence Lee Croft

Atlanta Circuit, Post 35

2022

Mr. Graham Elliott McDonald

Atlanta Circuit, Post 36

2023

Mr. Harold Eugene Franklin, Jr.

Atlanta Circuit, Post 37

2022

Mr. Michael Dickinson Hobbs, Jr.

Atlanta Circuit, Post 38

2022

Ms. Anita Wallace Thomas

Atlanta Circuit, Post 39

2023

Ms. Carol V. Clark

Atlanta Circuit, Post 40

2022

Mr. H. Craig Stafford

Atlantic Circuit, Post 1

2022

Mr. Hugh J. McCullough

Atlantic Circuit, Post 2

2023

Hon. Amanda Nichole Heath

Augusta Circuit, Post 1

2022

Mr. Thomas Reuben Burnside, III

Augusta Circuit, Post 3

2023

Mr. John Ryd Bush Long

Augusta Circuit, Post 4

2022

Hon. Philip C. Smith

Bell Forsyth Circuit

2022

Hon. David Lee Cannon, Jr.

Blue Ridge Circuit, Post 1

2022

Mr. Eric Alvin Ballinger

Blue Ridge Circuit, Post 2

2023

Mr. Stephen Elliott Tillman

Brunswick Circuit, Post 1

2023

Ms. Martha Wilson Williams

Brunswick Circuit, Post 2

2022

Ms. Amy Carol Walters

Chattahoochee Circuit, Post 1

2022

Mr. Brandon Lee Peak

Chattahoochee Circuit, Post 2

2023

Mr. Alex Musole Shalishali

Chattahoochee Circuit, Post 3

2022

Ms. Donna Stanaland Hix

Chattahoochee Circuit, Post 4

2023

Mr. Randall H. Davis

Cherokee Circuit, Post 1

2022

Mr. John Thomas Mroczko

Cherokee Circuit, Post 2

2023

Ms. Kathryn Lauranne Powers

Clayton Circuit, Post 1

2023

Mr. Harold B. Watts

Clayton Circuit, Post 2

2022

Hon. Martin L. Cowen, III

Clayton Circuit, Post 3

2023

Mrs. Katie Kiihnl Leonard

Cobb Circuit, Post 1

2022

Mr. Ronald Arthur Lowry

Cobb Circuit, Post 2

2023

Mr. C. Lee Davis

Cobb Circuit, Post 3

2022

Mr. Patrick H. Head

Cobb Circuit, Post 4

2023

Ms. Dawn Renee Levine

Cobb Circuit, Post 5

2022

Ms. Laura Joan Murphree

Cobb Circuit, Post 6

2023

Mr. William C. Gentry

Cobb Circuit, Post 7

2022

Mr. Danny L. Durham

Columbia Circuit

2023

Mr. Terry Leighton Miller

Conasauga Circuit, Post 1

2022

Mr. Robert Harris Smalley, III

Conasauga Circuit, Post 2

2023

Mr. James W. Hurt

Cordele Circuit

2023

Ms. Nina Markette Baker

Coweta Circuit, Post 1

2022

Mr. Jason W. Swindle, Sr.

Coweta Circuit, Post 2

2023

Mr. Joseph West Dent

Dougherty Circuit, Post 1

2022

Mr. William Fleming Underwood, III

Dougherty Circuit, Post 2

2023

Mr. Kenneth Brown Crawford

Douglas Circuit

2022

Mr. Joseph Carl Sumner, Jr.

Dublin Circuit

2023

Mr. Paul Wain Painter, III

Eastern Circuit, Post 1

2022

Mr. Lester B. Johnson, III

Eastern Circuit, Post 2

2023

Mr. Jonathan B. Pannell

Eastern Circuit, Post 3

2022

Mr. John Bell Manly

Eastern Circuit, Post 4

2023

Hon. Joy Renea Parks

Enotah Circuit

2022

Mrs. Amanda Renee Flora

Flint Circuit, Post 1

2023

Mr. John Philip Webb

Flint Circuit, Post 2

2022

Ms. Janice Marie Wallace

Griffin Circuit, Post 1

2022

Hon. Christopher Charles Edwards

Griffin Circuit, Post 2

2023

Mr. David S. Lipscomb

Gwinnett Circuit, Post 1

2023

Ms. Judy C. King

Gwinnett Circuit, Post 2

2022

Mr. Wesley Charles Ross

Gwinnett Circuit, Post 3

2023

Mr. Gerald Davidson, Jr.

Gwinnett Circuit, Post 4

2022

Mr. Carl A. Veline, Jr.

Houston Circuit

2022

Mr. Archibald A. Farrar, Jr.

Lookout Mountain Circuit, Post 1

2022

Mr. Douglas Ray Woodruff

Lookout Mountain Circuit, Post 2

2023

Mr. Christopher Sutton Connelly

Lookout Mountain Circuit, Post 3

2022

Mr. John Flanders Kennedy

Macon Circuit, Post 1

2023

Mr. Thomas W. Herman

Macon Circuit, Post 2

2022

Ms. Rebecca Holmes Liles Grist

Macon Circuit, Post 3

2023

Mr. William Thomas Davis

Member-at-Large, Post 1

2023

Ms. Rotsen Dara Diya Law

Member-at-Large, Post 2

2023

Mr. Joshua I. Bosin

Member-at-Large, Post 3

2022

Mr. Mitchell McKinley Shook

Middle Circuit, Post 1

2022

Mr. Jerry Neal Cadle

Middle Circuit, Post 2

2023

Hon. James T. Irvin

Mountain Circuit

2023

Mr. Mark William Alexander

Northeastern Circuit, Post 1

2022

Ms. Nicki Noel Vaughan

Northeastern Circuit, Post 2

2023

Ms. Kimberly Wilkerson Higginbotham

Northern Circuit, Post 1

2023

Hon. Richard Dale Campbell

Northern Circuit, Post 2

2022

Mr. Carl Santos Cansino

Ocmulgee Circuit, Post 1

2022

Ms. Ashley Mackin Brodie

Ocmulgee Circuit, Post 2

2023

Mr. Christopher Donald Huskins

Ocmulgee Circuit, Post 3

2022

Hon. Charles Michael Johnson

Oconee Circuit, Post 1

2022

Hon. Stephanie Diane Burton

Oconee Circuit, Post 2

2023

Mr. Daniel Brent Snipes

Ogeechee Circuit, Post 1

2022

Ms. Susan Warren Cox

Ogeechee Circuit, Post 2

2023

Mr. Scott R. McMillen

Out-of-State, Post 1

2023

Mr. William J. Monahan

Out-of-State, Post 2

2022

Mr. Edward R. Collier

Pataula Circuit

2023

Mr. Martin Enrique Valbuena

Paulding Circuit

2022

Mr. Barry E. King

Piedmont Circuit

2023

Mr. Daniel Shelton Digby

Rockdale Circuit

2022

Mr. Christopher Paul Twyman

Rome Circuit, Post 1

2023

Mr. J. Anderson Davis

Rome Circuit, Post 2

2022

Mr. Lawton Chad Heard, Jr.

South Georgia Circuit, Post 1

2022

Ms. Tabitha Edwina Payne

South Georgia Circuit, Post 2

2023

Mr. Christopher Frank West

Southern Circuit, Post 1

2022

Mr. Robert Allen Plumb, Jr.

Southern Circuit, Post 2

2023

Mr. H. Burke Sherwood

Southern Circuit, Post 3

2022

Hon. R. Rucker Smith

Southwestern Circuit

2023

Hon. Stacey K. Hydrick

Stone Mountain Circuit, Post 1

2022

Mr. William Dixon James

Stone Mountain Circuit, Post 2

2023

Hon. Shondeana Crews Morris

Stone Mountain Circuit, Post 3

2022

Ms. Donna Coleman Stribling

Stone Mountain Circuit, Post 4

2023

Ms. Amy Viera Howell

Stone Mountain Circuit, Post 5

2022

Ms. Claudia Susan Saari

Stone Mountain Circuit, Post 6

2023

Mr. John G. Haubenreich

Stone Mountain Circuit, Post 7

2022

Ms. R. Javoyne Hicks

Stone Mountain Circuit, Post 8

2023

Ms. Sherry Boston

Stone Mountain Circuit, Post 9

2022

Hon. Dax Eric Lopez

Stone Mountain Circuit, Post 10

2023

Mr. Michael Douglas McRae

Tallapoosa Circuit, Post 1

2023

Mr. Brad Joseph McFall

Tallapoosa Circuit, Post 2

2022

Hon. Render Max Heard, Jr.

Tifton Circuit

2022

Hon. Thomas Brittan Hammond

Toombs Circuit

2023

Mr. Curtis Stephen Jenkins

Towaliga Circuit

2023

Mr. Matthew Jackson Hennesy

Waycross Circuit, Post 1

2022

Mr. C. Deen Strickland

Waycross Circuit, Post 2

2023

Hon. Lawton E. Stephens

Western Circuit, Post 1

2023

Mr. Edward Donald Tolley

Western Circuit, Post 2

2022